Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Konkurs na gmach Muzeum Historii Polski w Warszawie

Muzeum Historii Polski

2009-06-08  Autor: [KK]   Źródło: MHP   Kategoria: Konkursy, nagrody

Tworzenie muzeum, które będzie przedstawiało historię narodu jest w dzisiejszych czasach wyzwaniem niezwykle trudnym. Przede wszystkim dlatego, że historia nie jest akademicką nauką, ale opowieścią o tym kim jesteśmy, o tożsamości. Ale czym jest tożsamość we współczesnym świecie? Jesteśmy Polakami, ale również Europejczykami czy obywatelami świata. Jedno kliknięcie przenosi nas na odległe kontynenty. Na co dzień konsumujemy produkty wytworzone od Tokio po Los Angeles. Mamy różne poglądy na życie, różne gusta. A jednak, kiedy dyskutujemy o republice szlacheckiej, kiedy spieramy o Powstanie Warszawskie czy mówimy o ''Solidarności'', to rozumiemy się w pół słowa.

Czy jednak warto w dzisiejszych czasach celebrować własne dziedzictwo i tożsamość, czy nie jest to pozostałość plemiennej przeszłości? Otóż wierzę, że nie. Wierzę, że historia jakiegokolwiek narodu nie jest jego wyłączną własnością. Wierzę, że kultury narodowe nie powinny być przeszkodą, ale środkiem dialogu i porozumienia. Być może więc dzieje unii polsko-litewskiej, historia „Solidarności" czy dzieje konfliktu i pojednania polsko-niemieckiego mogą czegoś nauczyć nie tylko nas Polaków.

Dlaczego jednak, przedstawiając historię narodową zapraszamy do konkursu architektonicznego architektów z całego świata? Dlaczego nie ograniczamy się do tych, którzy tę historię dobrze znają - Polaków? Wydaje się, że są co najmniej trzy powody, żeby tak zrobić. Po pierwsze, tak już w naszej historii bywało, że wspaniałe pomniki narodowej architektury były projektowane przez Włochów, Holendrów czy Szwajcarów. Wystarczy wymienić starą siedzibę polskich królów - Wawel, Pałac Krasińskich - jedna z najwspanialszych osiemnastowiecznych rezydencji arystokratycznych czy Teatr Wielki - Opera Narodowa. Po drugie, osoba z zewnątrz wiele rzeczy może zobaczyć w nas wyraźniej i bardziej obiektywnie. Po trzecie, chcielibyśmy, żeby - jeśli wygra Polak - była to realizacja najlepsza wyłoniona w konkursie i w konfrontacji z najlepszymi pracowniami świata.

Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszym konkursie i wierzę, że stanie się on szansą na stworzenie wybitnego przedsięwzięcia architektonicznego, które pomoże uczytelnić przesłanie Muzeum.

Do uczestników konkursu architektonicznego na gmach Muzeum Historii Polski w Warszawie

Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

OGŁOSZENIE KONKURSU
W dniu 06 kwietnia 2009 roku Muzeum Historii Polski ogłasza międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod patronatem Pana Bogdana Zdrojewskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, za aprobatą i pod auspicjami Międzynarodowej Unii Architektów UIA.

ORGANIZATOR KONKURSU
Muzeum Historii Polski w Warszawie wpisane pod numerem RIK 73/2006 do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, NIP 701-00-15-596, Regon 140530761.
Sekretariat konkursu: 01-209 Warszawa, ul. Hrubieszowska 6a,
tel. +48 22 2119002, fax +48 22 2119033
e-mail: competition@muzhp.pl, www.muzhp.pl/competition

RODZAJ I FORMA KONKURSU
Międzynarodowy, dwuetapowy konkurs architektoniczny na koncepcję z elementami projektu.

CEL KONKURSU
Celem konkursu jest podjęcie decyzji o wyborze koncepcji architektonicznej i elementów projektu Muzeum Historii Polski w Warszawie, zwanego MHP, weryfikujących przyjęte założenia i wyznaczających kierunek przygotowania i realizacji inwestycji.

ZADANIE KONKURSOWE
Zadaniem w I-etapie jest rozwiązanie koncepcji architektonicznej weryfikującej programowo-przestrzenne założenia inwestycji i wyznaczającej kierunek opracowania projektu w II-etapie konkursu. Zadaniem w II-etapie jest rozwiązanie na podstawie koncepcji z I-etapu wybranych elementów projektu, weryfikujących standardy inwestycji i wyznaczających kierunek przygotowania obiektu MHP do realizacji.

KRYTERIA OCENY PRAC
Zgodność z wytycznymi, estetyka, funkcjonalność obiektu i jego powiązań z otoczeniem, dostosowanie rozwiązań do charakteru i rangi miejsca inwestycji oraz koszt realizacji i ekonomika eksploatacji.

NAGRODY
I-nagroda za najlepszą pracę po obydwu etapach konkursu wynosi 70’000 Euro oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki lub w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Nagrodą dla pracy zakwalifikowanej do II-etapu jest zwrot kosztów w wysokości 20’000 Euro. Liczbę i wysokość pozostałych nagród i wyróżnień ustala jury konkursu w ramach funduszu nagród i wyróżnień, w wysokości 350’000 Euro.

JURY KONKURSU
Grzegorz Buczek, architekt TUP, Warszawa, Poland
Christine Dalnoky, architecte DPLG, Paryż-Marsylia, Francja
Aurelio Galfetti, architetto SIA, Lugano, Szwajcaria
Ryszard Jurkowski, architekt SARP, Katowice, Polska
Jong Soung Kimm, architect, Seul, Korea Południowa
Tomasz Merta, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Warszawa, Polska
Marek Mikos, architekt SARP, Architekt m. st. Warszawy, Polska
Rafael Moneo, arquitecto, Madryt-Harvard, Hiszpania-USA
Andrzej Rottermund, historyk sztuki, Warszawa, Polska
Eduardo Souto De Moura, arquitecto, Porto, Portugalia

TERMINY
Terminy obowiązujące - Obowiązującymi są następujące terminy, które nie podlegają zmianie:
Ogłoszenie konkursu 06.04.2009
Rejestracja uczestników od 30.04 do 15.06.2009
Nadsyłanie zapytań w I-etapie do 17.05 .2009
Wysyłka prac w I-etapie do 30.06.2009
Rozstrzygnięcie I-etapu 30.07.2009
Nadsyłanie zapytań w II-etapie do 15.09.2009
Wysyłka prac w II-etapie do 15.11.2009
Rozstrzygnięcie konkursu 06.12.2009
Zamknięcie konkursu do 05.03.2010

WYMAGANIA UCZESTNICTWA
Uczestnikiem konkursu może być każdy, kto jest niezależny od organizatora i jury konkursu, nie podlega wykluczeniu na podstawie warunków konkursu, jest architektem, autorem lub współautorem pracy, którą zgłasza do konkursu, wniesie opłatę rejestracyjną oraz wskaże w karcie identyfikacyjnej wszystkie osoby współpracujące nad wykonaniem pracy konkursowej i charakter ich współpracy. Opłata rejestracyjna wynosi 50 Euro.

OGŁOSZENIE I INFORMACJE
Ogłoszenie konkursu podane jest do wiadomości publicznej na portalach internetowych Muzeum Historii Polski www.muzhp.pl, Międzynarodowej Unii Architektów UIA www.uia-architectes.org, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP www.sarp.org.pl, Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców SIDIR www.sidir.pl, Fundacji Twórców Architektury FTA www.fta.pl i Serwisu informacyjnego Ronet www.ronet.pl oraz w ogólnopolskich wydaniach dzienników „Rzeczpospolita” i „Polska”. Kompletne warunki i materiały konkursowe oraz bieżące informacje i komunikaty organizatora dostępne będą dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej: www.muzhp.pl/competition

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro