Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Miasteczko Multimedialne - prezentacja projektów

26 marca 2009r. został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Parku Technologicznego - Miasteczko Multimedialne, który powstaje w Nowym Sączu.

2009-04-09  Autor: Marek Więcek   Źródło: Miasteczko Multimedialne   Kategoria: Projekty i realizacje

26 marca 2009r. został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Parku Technologicznego - Miasteczko Multimedialne, który powstaje w Nowym Sączu. W dniu dzisiejszym prezentujemy najlepsze projekty nadesłane na ten konkurs. Prezentację podzielimy na pokaz najlepszego projektu  - wybranego przez członków Sądu Konkursowego,  wraz z opisem autorskim. Pokażemy także projekt, który zajął drugie miejsce oraz dwa projekty wyróżnione.

Projekt architekta Artura Jasińskiego z Pracowni Architektonicznej „Artur Jasiński i Wspólnicy”

Powiększenie plansz po klinięciu

IDEA I ZAŁOŻENIA KONCEPCJI

Zamierzeniem pracy konkursowej jest stworzenie obiektu, który połączy cechy właściwe dla dobrze funkcjonującego budynku publicznego tj. otwartość, łatwą orientację przestrzenną i dostępność (user-friendly building), z cechami nowoczesnego budynku biurowego: swobodą aranżacji powierzchni, efektywnością rzutu, zapewnieniem optymalnych warunków dla pracy biurowej i wykorzystaniem energooszczędnych technologii (environmental-friendly building). Rozwiązania proekologiczne wykorzystane w projekcie omówiono szczegółowo w kolejnym rozdziale.

Nieregularna i malownicza działka, oparta o zbocze, położona w bezpośrednim sąsiedztwie głównej drogi wjazdowej do miasta, spowodowała konieczność podjęcia studiów dotyczących możliwości prawidłowego zintegrowania budynku z otoczeniem, przy zachowaniu integralności formy i funkcji budynku Centrum. Proponowane rozwiązanie polega na rozczłonkowaniu bryły budynku i wcięciu go w stok. W ten sposób forma architektoniczna zostaje zintegrowana z otoczeniem, zamiast XX-wiecznego skyscrapera powstaje landscraper, forma charakteryzująca proekologiczną architekturę XXI wieku. Symbolizm budynku budowany jest nie na zasadzie dominacji natury lecz w harmonii z nią. Budynek opływa zieleń, także intensywnie zielone będą patia i przedpole. O jego nowoczesności świadczą wysunięte w przestrzeń, charakterystyczne, nadwieszone bryły laboratoriów, inżynierskie, podwójnie przeszklone fasady, chroniące wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem i zapewniające odpowiedni komfort akustyczny oraz nowocześnie zaprojektowane wnętrza.

Najważniejszą przestrzenią w budynku jest publicznie dostępny hall wejściowy, a w zasadzie – hall główny – który spina wszystkie trzy skrzydła laboratoryjne i z którego dostępne są wszystkie główne funkcje w budynku. Ta przestrzeń o wysokości dwóch kondygnacji w zamyśle autorów ma przypominać ruchliwą miejską ulicę, miejsce spotkań, interakcji i różnorodnej aktywności użytkowników budynku i publiczności. Także ogólnie dostępne są dachy skrzydeł biurowo-laboratoryjnych, pokryte roślinnością trawiastą, z których roztacza się rozległy widok.

Organizacja ruchu w zakresie dojazdów ma na celu rozdzielenie ruchu pojazdów od ruchu pieszych. Aby podkreślić otwarty charakter budynku zaprojektowano do niego trzy równoważne wejścia, usytuowane pod nadwieszeniami.  W sezonie letnim cały hall wejściowy może być otwierany na zewnątrz, na tarasowo ukształtowane, zazielenione przedpole budynku, które służyć może rekreacji, stanowi także w naturalny sposób ukształtowaną barierę pomiędzy parkingami a wnętrzem budynku.

ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE

W kompleksie wyodrębniono trzy kubaturowe strefy funkcjonalne: korpus zawierający na parterze podstawowe, wymienione w programie funkcje ogólnodostępne (recepcja i szatnia, zespół sal konferencyjnych, sklep multimedialny, punkt bankowy, kawiarnie, restauracje i bufet pracowniczy); trzy 2-kondygnacjowe, dwu-klatkowe skrzydła biurowe połączone ze sobą korytarzem technicznym w poziomie I piętra oraz zwarty blok zawierający pomieszczenia techniczne i magazyny.

Całość kompleksu została powiązana w kierunku północ-południe przestrzennym hallem głównym oraz korytarzem techniczno-ewakuacyjnym, biegnącym na 2 poziomach. Wzdłuż korytarza umieszczono wejścia do poszczególnych bloków funkcjonalnych, a także ewakuacyjne klatki schodowe i pomieszczenia magazynowo-techniczne. Od zachodu kompleks otwiera się na ulicę Tarnowską, która w tym fragmencie stanowić będzie szeroką aleję wjazdową do miasta. Kręgosłupem funkcjonalnym Centrum jest pasaż pieszy w hallu wejściowym, który łączy wszystkie wejścia główne i kontrolowane wejścia do poszczególnych skrzydeł budynku. W rozplanowaniu budynku przyjęto zasadę segregacji funkcji w układzie horyzontalnym: na parterze umieszczono wszystkie pomieszczenia ogólno-dostępne, na I Piętrze laboratoria i studia a na II Piętrze biura.

Za wyjątkiem ogólnodostępnej kondygnacji parteru cały obiekt kontrolowany jest za pomocą elektronicznych urządzeń kontroli dostępu, można ograniczyć dostępność dla uprawnionych osób lub grup osób dla dowolnych grup pomieszczeń, w dowolnej proporcji w stosunku do wielkości kondygnacji. Bramki wejściowe ustawione są przed windami i klatkami schodowymi w hallu głównym. Pracownicy budynku, którzy przebywają na górnych kondygnacjach maja ze sobą kontakt wzrokowy, maja tez kontakt z przestrzenią ogólnodostępnego hallu, jednak penetracja piętra pierwszego i drugiego przez osoby nieuprawnione jest niemożliwa. Zespół biurowy rozwiązano zgodnie z wytycznymi w dwóch poziomach, sugeruje się na parterze umieścić pomieszczenia ogólnodostępne, a na piętrze te z ograniczonym dostępem.

Obsługę komunikacyjną stanowi podjazd z parkingiem naziemnym, zlokalizowanym od strony zachodniej. Z podjazdu zaprojektowano także dojazd do rozładowni na poziomie parteru i drogą wzdłuż północnej granicy działki do placu dostawczego na poziomie I piętra. Dalej droga ta prowadzi do studia (II etap inwestycji) Przed budynkiem, na poziomie terenu zaprojektowano stanowiska parkingowe.
Przestrzeń zewnętrzną wokół obiektu podzielono na strefy funkcjonalne (wejściową, parkingową i izolacyjną). Przestrzeń wejściowa to zadaszone place wejściowe, z ławkami oraz tarasowo ukształtowane przedpole rekreacyjne przed frontem budynku. Przestrzeń parkingowa to nieregularnie poprowadzone drogi z kostki kamiennej i pola parkingowe z płyt ażurowych, otoczone obszary zieleni. Od strony ulicy Tarnowskiej zostanie urządzone  zielone przedpole budynku.

 Projekt JEMS Architekci - II miejsce

Dwie prace, które zostały zauważone i docenione przez Sąd Konkursowy (Regulamin Konkursu nie przewidywał oficjalnych wyróżnień) za interesującą formę i ciekawe rozwiązania funkcjonalne:

PxM - Projekt - Południe z Krakowa

Agencja Projektowa A-4 z Nowego Sącza

Podsumowanie konkursu:

W finale konkursu znalazło się 10 najlepszych zespołów projektowych z Polski i zagranicy, które przedstawiły koncepcje biurowca, w którym będzie się mieścił park technologiczny nowej generacji. Spośród zgłoszonych prac członkowie Sądu Konkursowego, w skład którego weszli m.in.: prof. zw. arch. inż. Wojciech Buliński, dr inż. Krzysztof Bojanowski, mgr inż. arch. Marek Tarko oraz  Zbigniew Rybczyński za najlepszą pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym uznali opracowanie zaproponowane przez zespół projektowy pod kierownictwem znanego architekta Artura Jasińskiego z Pracowni Architektonicznej „Artur Jasiński i Wspólnicy”.

„Z radością stwierdzam, że w wybranej koncepcji udało nam się odnaleźć odzwierciedlenie naszych oczekiwań, co do innowacyjności obiektu, jego integralności z środowiskiem naturalnym, a także zastosowanych w nim rozwiązań funkcjonalno – użytkowych” powiedział Przewodniczący Sądu Konkursowego dr Krzysztof Pawłowski. „Po miesiącach wytężonej pracy całego zespołu projektowego możemy pokazać długo oczekiwane wizualizacje Parku Technologicznego, który powstanie w Nowym Sączu.” -  dodał dr Krzysztof Pawłowski.

„Rozstrzygnięcie konkursu i wybór koncepcji architektonicznej to kolejny kamień milowy w realizacji projektu budowy parku technologicznego w Nowym Sączu.” – powiedział Krzysztof Wnęk, Prezes Zarządu spółki Miasteczko Multimedialne. „Nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest otrzymanie zlecenia na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej. Zanim jednak do tego dojdzie, przed nami jeszcze negocjacje szczegółowych warunków współpracy, które zakończą się do 6 kwietnia.” – dodaje Krzysztof Wnęk

Miasteczko Multimedialne to projekt zainicjowany przez Wyższą Szkołę Biznesu - NLU w Nowym Sączu, którego celem jest stworzenie ośrodka innowacji w obszarze multimediów. Kluczowym elementem projektu jest budowa parku technologicznego nowej generacji, który będzie współfinansowany ze środków unijnych i znajduje się na liście projektów kluczowych dla gospodarki polskiej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Szczegółowe informacje na temat projektu: www.miasteczkomultimedialne.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Projekty i realizacje

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

2021-10-11

Założona przez światowej sławy scenografa pracownia Boris Kudlička with Partners przekształciła ponad stuletnią… »

Scandale Royal Resto & Vodka House

2021-09-22

Scandale Royal Resto & Vodka House to miejsce, w którym z dbałością o każdy szczegół… »

Apartament Botanica – przyjazna przestrzeń z wyjątkowymi sufitami.

2021-05-20

Stęsknieni lata, wakacji, szumu morza i ciepłego piasku plaży, zabieramy Państwa do Gdańska do Apartamentu… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro