Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Architektura kodów kreskowych

Informacje...

2019-10-31  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Rozpoznawalny graficzny zapis informacji, który został opracowany głównie z myślą o handlu i logistyce, dziś stał się swoistym kodem kulturowym naszych czasów, wciąż znajdując nowe, zaskakujące zastosowania w architekturze i sztuce. Innowacyjny design aluminiowych okien panoramicznych i nowych skrzydeł wentylacyjnych Schüco umożliwia łatwą realizację projektów fasad inspirowanych tym motywem.

Najprostszą formą kodu paskowego jest kombinacja jasnych i ciemnych kresek, która ma umożliwiać identyfikację produktów za pomocą czytnika elektronicznego. Jego następcą jest QR Code, czyli alfanumeryczny kod matrycowy, który został wynaleziony w latach 90. w Japonii w odpowiedzi na potrzebę znalezienia takiej formuły fotokodu, która pomieści cały japoński alfabet. To właśnie możliwość cyfrowego zapisu dużej liczby nawet 4000 znaków sprawiła, że szybko przeniknął on do wielu dziedzin społecznego życia, jako nośnik różnego rodzaju informacji. Za jego pośrednictwem można wprowadzać na telefon komórkowy nie tylko treści czy pliki graficzne, ale też multimedia i odnośniki do ciekawych treści. Obecnie można go spotkać nie tylko na produktach, ale także w przestrzeni miejskiej, gdzie umożliwia pobieranie przewodników, opisów zabytków czy aplikacji. Ze względu na jego atrakcyjną graficzną formę upodobali go sobie także architekci i artyści, którzy wciąż poszukują nowszych, bardziej kreatywnych sposobów na jego użycie w swoich projektach.

Współczesny kod kulturowy

Kody kreskowe to w istocie graficzne reprezentacje danych elektronicznych, dlatego stanowią prawdziwy symbol naszych czasów. Masowo przenikają do przestrzeni publicznej nie tylko w formie niewielkich tabliczek w muzeach i na zabytkach, lecz także na dużych powierzchniach wykonanych z kostki brukowej lub nawet całych witryn i elewacji budynków. Z inspiracji nimi powstało wiele kreatywnych projektów architektonicznych, zarówno w Europie, jak i w Azji. Motyw graficzny w formie naprzemiennych pionowych pasm lub kwadratu wypełnionego czarnymi i białymi polami, które mogą układać się w dowolne wzory, doskonale wpisuje się we współczesną architekturę zdominowaną przez proste formy geometryczne i kolorystyczne kontrasty. Takie realizacje można oglądać między innymi w Chinach, Dubaju czy Japonii. W Oslo natomiast powstała nawet cała dzielnica z układem biurowców, który z oddalenia przypomina kod kreskowy. Również w Polsce zainteresowanie branży architektonicznej tym motywem daje impuls do tworzenia budynków z niecodziennymi elewacjami. Jako przykłady mogą posłużyć choćby biurowce Wola Center czy Proximo w Warszawie.

Okna jako nośnik designu

Charakterystyczne kody kreskowe w formie pasów czy matryc z QR kodami powstają na fasadach nowoczesnych budynków zazwyczaj dzięki kombinacji kontrastujących ze sobą kolorystycznie pól białych i przeszklonych czy też transparentnych i czarnych. Z myślą o takich projektach firma Schüco wprowadziła do oferty nowe rozwierne lub uchylne skrzydła wentylacyjne Schüco AWS 75 PD VV.SI, które można elastycznie łączyć z oknami panoramicznymi AWS 75 PD.SI w imponujących rozmiarów pasma okienne i wstawiać w konstrukcje fasad słupowo-ryglowych. Wzajemnie dopasowane systemy posiadają tą samą, wąską szerokość profili zaledwie 55 mm i zlicowaną od wewnątrz ramę skrzydła. Pozwala to osiągnąć efekt maksymalnej transparencji i klarowności przeszkleń. Skrzydła wentylacyjne mogą przy tym osiągać maksymalną wysokość nawet do 3000 mm i szerokość 300, 250 lub 170 mm. Skrzydła o szerokości 300 lub 250 mm mogą być opcjonalnie obsługiwane mechartonicznie. W ten sposób powstaje wąski, pionowy element rozwierny, który nie tylko zdobi elewację, lecz także zapewnia efektywną wentylację i oszczędność energii. W rozwiązaniu zastosowano specjalne zespojenie profili, które zapewnia doskonałą szczelność i izolacyjność akustyczną, a także zapobiega ich odkształcaniu się pod wpływem zmian temperatur. Wszystko to sprawia, że skrzydła wentylacyjne stanowią doskonałe uzupełnienie nowoczesnej, zrównoważonej architektury o ambitnym charakterze.


Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro