Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Syndrom chorego budynku i smog – jak go uniknąć?

Porady i informacje...

2019-01-17  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Na komfort przebywania w pomieszczeniu mieszkalnym wpływa nie tylko temperatura w jego wnętrzu, ale też stan powietrza. Częste wietrzenie budynku pozwala zachować odpowiednie parametry powietrza we wnętrzu. Nie zawsze jednak można pozwolić sobie na otwieranie okien – np. w okresie zimowym, kiedy do domu może przedostać się mroźne powietrze oraz smog. Niewietrzenie pomieszczenia może z kolei prowadzić do syndromu chorego budynku – gdy dom staje się miejscem, w którym panują warunki niekorzystne dla zdrowia. Jak sobie z tym poradzić i ulepszyć stan powietrza w domu?

Według statystyk człowiek przez około 80% swojego życia przebywa w zamkniętych pomieszczeniach, w tym około 50% tego czasu spędza w pomieszczeniu mieszkalnym. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość powietrza w domu. Idealna ilość tlenu w powietrzu powinna wynosić ok. 21%. Bardzo niski poziom tlenu w domowym powietrzu może zmniejszać komfort domowników, a nawet zagrażać ich zdrowiu. Najprostszym sposobem zmiany jakości powietrza w pomieszczeniu jest otwarcie okna i przewietrzenie wnętrza.

Niekorzystny stan powietrza, czyli smog i wietrzenie domu

Kiedy stan jakości powietrza na zewnątrz jest korzystny, bez obaw można otworzyć okno i przewietrzyć wnętrze. Sytuacja zmienia się, kiedy na zewnątrz jest smog. Do pomieszczeń zamkniętych z zewnątrz przenoszone są pyły PM10 (szkodliwe dla zdrowia toksyczne substancje, które mogą przenikać do górnych dróg oddechowych i płuc). Większość pyłów dostaje się do wnętrza przez nieszczelności w budynku, w tym przez wentylację grawitacyjną i otwarte okna.

Aby uniknąć wnikania smogu i innych zanieczyszczeń do wnętrza mieszkalnego, teoretycznie wystarczy zadbać o szczelność powietrzną budynku. W praktyce takie rozwiązanie może rzeczywiście wpłynąć na zmniejszenie poziomu smogu wewnątrz domu, ale również doprowadzi do wystąpienia syndromu chorego budynku.

Co to jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku w 1982 roku zdefiniowała WHO i uznała go za realny problem zagrażający zdrowiu człowieka. Za chory budynek uważa się takie miejsce, w którym ponad ⅓ regularnie przebywających w nim osób skarży się na niekorzystny mikroklimat i wynikające z niego dolegliwości m.in.

•    bóle i zawroty głowy,

•    omdlenia,

•    zmęczenie,

•    objawy alergiczne,

•    negatywne zmiany samopoczucia,

•    przesuszenie skóry.

Początkowo pojęcie to stosowano jedynie do budynków biurowych, później również mieszkalnych.

Szereg czynników może wpływać na jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia, a tym samym na powstawanie syndromu chorego budynku. Najczęściej jednak wymienia się cztery najpopularniejsze przyczyny:

•    zanieczyszczenia chemiczne emitowane przez elementy znajdujące się wewnątrz pomieszczenia np. materiały budowlane, wyposażenie, elektronikę czy środki czystości;

•    zanieczyszczenia chemiczne napływające z zewnątrz budynku np. spaliny czy smog;

•    zanieczyszczenia biologiczne, czyli np. pyłki roślin, bakterie lub pleśń;

•    nieodpowiednia wentylacja budynku, przekładająca się na zmniejszenie dopływu świeżego powietrza. 

To właśnie odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz pomieszczenia jest głównym czynnikiem obniżającym ryzyko powstawania syndromu chorego budynku.


Rozwiązanie problemu – odpowiedni system wentylacji budynku


Wietrzenie pomieszczenia przy pomocy wentylacji naturalnej nie zawsze jest jednak najlepszym rozwiązaniem. W okresie wysokiego poziomu smogu bywa ryzykowne, a dodatkowo zimą zwiększa koszty ogrzewania budynku i obniża komfort cieplny domowników.

Ekologiczną i energooszczędną metodą stosowaną w nowym budownictwie jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Podstawową funkcją takiej wentylacji jest dostarczanie do budynku odpowiedniej ilości świeżego powietrza i usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz. To szczególnie korzystne rozwiązanie przy złych warunkach powietrza atmosferycznego – napływające powietrze zewnętrzne jest filtrowane, co chroni domowników przed smogiem.


Najczęściej wentylację mechaniczną montuje się na etapie budowy domu, ale istnieją też systemy, które można zamontować w już zamieszkałych budynkach. Takim systemem jest recoVAIR VAR 60 marki Vaillant, który nie wymaga układania specjalnych przewodów powietrznych. Urządzenie jest przeznaczone do wbudowania w ścianę zewnętrzną budynku i bezpośredniego przyłączenia do instalacji elektrycznej. Trybem pracy systemu wentylacji Vaillant można sterować za pomocą pilota.


Jakie są korzyści zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?


Do najczęściej wymienianych przez użytkowników zalet tego typu wentylacji należą:


•    brak wychładzania się budynku, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej – przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła powietrze jest nawiewane przez cały czas, a jego temperatura jest tylko nieznacznie niższa niż temperatura powietrza już znajdującego się w pomieszczeniu;

•    wyższa jakość powietrza w pomieszczeniach – stała wentylacja mechaniczna wpływa na poprawę jakości powietrza i eliminację niepożądanych zapachów np. po gotowaniu;

•    mniejszy poziom wilgoci w pomieszczeniu – wentylacja mechaniczna sprawia, że pranie schnie szybciej, a okna w łazience czy kuchni nie zaparowują;

•    mniejsze zanieczyszczenie wewnątrz budynku – do budynku z wentylacją mechaniczną trafia przefiltrowane powietrze, co sprawdza się szczególnie w sytuacjach, gdy dom znajduje się blisko ulicy, w sąsiedztwie fabryk lub domów ogrzewanych kotłami na paliwa stałe. Jest to też szczególnie korzystne dla alergików;

•    brak konieczności otwierania okien – a tym samym brak hałasu z zewnątrz i przedostających się do wnętrza domu owadów;

•    brak konieczności budowania komina – jeśli zdecydujesz się na etapie projektowania domu na montaż pompy ciepła lub kotła z zamkniętą komorą spalania oraz systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, możesz zrezygnować z budowy komina. Wpływa to na niższy koszt budowy domu i większą szczelność dachu.

Więcej informacji o rekuperacji znajdziesz na stronie www.vaillant.pl.


Źródło: www.vaillant.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro