Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Praca przy komputerze a zdrowie

Poradniki...

2014-11-25  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: www.placpigal.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Mniej więcej od 15 lat, komputer jest niekwestionowanym narzędziem pracy bez którego wiele branż nie potrafiłoby się obejść. Maszyny matematyczne są również doskonałym akcesorium rozrywkowym dla młodzieży jak i dla starszych osób lubiących nowoczesne technologie. W czasach gdy Internet jest wszechobecny i dostępny bez większego wysiłku dla wszystkich, możemy mniemać, że ta tendencja utrzyma się jeszcze długo. Niestety, długotrwała praca bądź też rozrywka przy ekranie naszego komputera wpływa bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Jednak gdy poznamy najczęstsze skutki uboczne pojawiające się podczas użytkowania komputerów, będziemy mogli skutecznie im zaradzić, i zmniejszyć ich negatywne oddziaływanie.

Piekące i zmęczone oczy

Najczęstszymi problemami z jakim spotykają się praktycznie wszyscy użytkownicy komputerów, są kłopoty ze wzrokiem. Już po pierwszych dwóch godzinach pracy przed ekranem nasze oczy zaczynają się męczyć i tracić swoją sprawność wyjściową. Objawem tego jest łzawienie oraz pieczenie oczu. Chcąc polepszyć ich wydajność, automatycznie zaczynamy pocierać powieki przez co nieświadomie pogarszamy ich stan. Jest to spowodowane w dużym stopniu tym, iż ekran komputera emituje mrugające światło o bardzo dużej częstotliwości. Nie są to normalne warunki pracy dla naszych oczu, dlatego ich reakcja jest zrozumiała.
Długotrwała praca przy komputerze trwająca najczęściej latami, powoduje w dalszym etapie pogorszenie się ostrości widzenia a także zaburzenia na poziomie rozpoznawania barw. Jednym z coraz częściej pojawiających się chorób wywołanych przez pracę z komputerem jest tak zwany syndrom Sicca. Powoduje on trwałe uszkodzenia wzroku (z utratą włącznie) wywołane małą częstotliwością mrugania powiekami.

Układ kostny i mięśniowy

Charakter pracy przy komputerze wymaga od na siedzenia na wprost ekranu w pewnej, ustalonej pozycji, która jest wymuszona przez budowę urządzenia a także przez fotel u wysokość biurka. Według badań przeprowadzonych przez instytut zajmujący się monitorowaniem jakości pracy biurowej, 76% sprawdzanych stanowisk pracy jest niewłaściwie przygotowanych do zadań jakie mają spełniać. Najczęstszymi nieprawidłowościami jakie stwierdzono są przede wszystkim złą wysokość fotela w stosunku do biurka oraz złe wyregulowanie nachylenia monitora komputera. Zestawienie tych błędów powoduje poważne zmiany w układzie kostnym oraz mięśniowym naszego organizmu. Objawami świadczącymi o tym, że mamy nieprawidłową postawę siedzącą są bóle mięśni kręgosłupa, mięśni przedramion oraz bóle nadgarstków. Bóle te utrzymują się również, gdy odejdziemy od komputera. Ma to związek z tym, że nasze ścięgna, stawy oraz kości stopniowo ulegają akomodacji i przystosowują się do nowych warunków życiowych. Oznacza to, że zamiast dążyć do wyprostowanej sylwetki, będziemy zgarbieni coraz mocniej gdyż nasz organizm nie będzie nas przed tym zatrzymywał. Nasilony ból będzie za to odczuwalny w momencie, gdy będziemy zmierzać do wyprostu.

Bóle głowy

Wszelka praca biurowa przy komputerze, lub też oddawanie się rozrywce przed ekranem z pewnością będzie powodować u nas bóle głowy oraz mięśni karku. Najpoważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim nieruchoma pozycja na krześle oraz stałe skierowanie wzroku w jeden mrugający punkt. Nasz umysł nie radzi sobie z takim odbieraniem danych co skutkuje jego przeciążeniem i bólami głowy. Takie bóle potrafią się utrzymywać jeszcze przez długi czas po odejściu od monitora.

Jak zatem poprawić nasze samopoczucie pracy przy komputerze?

Po pierwsze:
Ekran monitora musi być dobrze oświetlony i wyraźny. Dbaj o czystość powłoki monitora przecierając ją z kurzu oraz innych zabrudzeń. Zadbaj o to, by szef firmy zakupił odpowiedni filtr, który montuje się na wyświetlacz w celu pochłaniania dużego promieniowania, migotania oraz po to by niwelował odbicia refleksyjne.

Po drugie:
Klawiatura powinna być wyprodukowana zgodnie z atestem czyli tak by nie męczyła naszych nadgarstków. Prawidłowa klawiatura powinna mieć również regulowany kąt nachylenia klawiszy w celu dostosowania jej do innych parametrów biurka, wysokości fotela itp. Jeżeli nie mamy umiejętności pisania bez patrzenia na klawisze, napisy na klawiaturze powinny posiadać wysoki kontrast.

Po trzecie:
Fotel i biurko muszą być regulowane, abyśmy mogli dopasować ich wysokość do naszej. Pod biurkiem mają wygodnie zmieścić się nasze kolana i stopy a wysokość rąk w stosunku do klawiatury powinna być naturalna, luźna, nie obciążająca ścięgien i mięśni przedramienia. Jeżeli chodzi o krzesło to warto zadbać o profilowany fotel z kółkami oraz możliwością obracania się o 360 stopni. Odpowiedni profil fotela powinien idealnie dopasować się do naturalnej linii naszego kręgosłupa.

Po czwarte:
Oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujemy przy komputerze powinno mieć odpowiednie natężenie bliskie wartości 500 luxów. Monitor powinien być ułożony prostopadle do okna tak by światło nie padało bezpośrednio na ekran.


Zastosowanie powyższych porad z pewnością nie uchroni nas przed wszystkimi dolegliwościami związanymi z pracą przy komputerze jednak możemy mieć pewność, że działania te znacząco zmniejszą negatywny i destrukcyjny wpływ na nasz organizm.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi www.placpigal.pl oferującego pracę biurową w Bielsku-Białej.

Wasze opinie

2014-11-25 19:36:56    Gacek

No to fakt. Strasznie mnie łupie w krzyżach ostatnio. Pokażę ten obrazek szefowi. Może kupi mi nowe krzesło :)

2021-06-08 17:39:47    rysiaa

Nie dla każdego jest praca biurowa. Ja raczej też jestem zwolenniczką pracy bardziej aktywnej. Nawet pracując od jakiegoś czasu jako konsultantka też staram się aktywnie działać. A tutaj link w ogóle możecie sobie poczytać jak wygląda taka praca.


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro