Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Popularne metody ogrzewania domu

Informacja prasowa

2014-02-11  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Viessmann   Kategoria: Porady, produkty, technologie

W miesiącach chłodniejszych, które w naszym klimacie zajmują niestety pokaźną część roku – priorytetem staje się ogrzewanie budynków, w których przebywamy. Robiąc małą retrospekcję wysnujemy wnioski, iż na przestrzeni dziejów bardzo wiele się zmieniło w kwestii sposobów ogrzewania oraz rodzajów nośników energii. Podczas, gdy nasi przodkowie znali jedynie tradycyjne piece opalane węglem lub samodzielnie uzyskiwanym drewnem – my możemy przebierać w rozmaitych metodach, o których dawniej nikomu nawet się nie śniło.

Dziś ogrzewanie domu nie jest wyzwaniem, nie stanowi trudności – kosztuje nas jedynie odrobinę wysiłku oraz odciska piętno na naszych rachunkach. Jak zatem sprawić, by ponoszone przez nas koszty były jak najniższe? Która z metod jest najbardziej ekonomiczna oraz opłacalna?

 

Krótki przegląd

Ogrzewanie domu przy użyciu energii elektrycznej jest metodą popularną i łatwo dostępną, niewymagającą z naszej strony szczególnie czasochłonnych działań. Obiektywnie rzecz biorąc, nie jest to jednak metoda do końca opłacalna – korzystając i tak już z wielu urządzeń elektrycznych, niekoniecznie chcemy dokładać jeszcze jedną cegiełkę do naszego rachunku za prąd. Wymagana jest jedynie instalacja grzejnika, który możemy dowolnie zaprogramować oraz dostosować do naszych potrzeb.

Spośród innych, równie popularnych metod, możemy zaufać tradycji i wybrać opał drewnem lub węglem – tu koszt paliwa jest niewysoki, choć sama metoda jest dość pracochłonna oraz mało ekologiczna, szczególnie w przypadku użycia węgla. Wymagany jest kocioł na drewno, pelety, kocioł miałowy lub z podajnikiem na ekogroszek. Poza tym zdecydowanie nie jest to metoda dla amatorów czystości. Kurz węglowy i drewniany osadza się wszędzie w okolicy pieca i nie daje się łatwo usunąć dostępnymi na rynku preparatami.

Ogrzewanie przy użyciu gazu ziemnego jest tańsze od ogrzewania elektrycznego, jednak wymaga instalacji specjalnego kotła, którego nieumiejętne użytkowanie wiąże się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia.

Metoda wymagająca użycia oleju opałowego jest najbardziej niekorzystną spośród wymienionych – zarówno pod względem kosztów jak również bezpieczeństwa oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

 

Porównanie kosztów

Jeśli chodzi o sam koszt ogrzewania domu, jego wysokość zależy przede wszystkim od standardu izolacyjności cieplnej budynku oraz rodzaju użytego paliwa bądź wybranego nośnika energii.

Porównując wszystkie spośród dostępnych metod, możemy zaobserwować pewne podobieństwa i różnice oraz wysnuć wnioski z równomiernego użytkowania każdej z nich na przestrzeni jednego roku. Przeprowadzono w tym celu badania, które wykazały, że w roku 2013, po 12 miesiącach użytkowania, najwyższe koszty poniesiono z tytułu eksploatacji kotła kondensacyjnego na LPG (10487 zł) oraz kotła tradycyjnego na olej opałowy (10453 zł).

Łatwo zauważyć, że koszty są podobne. Na drugim miejscu plasuje się grzejnik elektryczny akumulacyjny (9231 zł), na trzecim zaś kocioł starego typu na gaz ziemny (7356 zł). Najniższą cenę odnotowano w wyniku użycia pompy cieplnej gruntowej zasilanej energią elektryczną (2915 zł) oraz kotła na drewno (3031 zł). Nieco wyższe rachunki zapłacilibyśmy wybierając metodę opału węglem (ok. 4000 zł), choć i tak jest to o połowę niższy koszt w porównaniu z wyborem oleju opałowego oraz energii elektrycznej.

Aby zredukować wysokość wydatków na ogrzewanie, można zainwestować – choć to nie mały jednorazowy wydatek, w montaż kolektorów słonecznych. Energia słoneczna jest po pierwsze ekologiczna, po drugie niezużywalna, a po trzecie, wyjątkowo wydajna. Montaż kolektorów słonecznych we własnym domu potrafi średnio zredukować koszty ogrzewania w sezonie o 35%.

Ponadto zakup i montaż instalacji solarnych z kolektorami słonecznymi, w latach 2010-2014 objęty został dotacją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 45% całkowitej ceny.

 

Artykuł opublikowany dzięki firmie STG
Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.

Wasze opinie

2014-04-25 10:59:41    Domownik

To bardzo ważny tekst. Wiele osób na różne sposoby szuka w zimę możliwości docieplenia domu, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Tymczasem instalacja odpowiednich ogrzewaczy pozwala to zrobić przy zachowaniu pełni bezpieczeńśtwa

2014-05-14 08:43:00    Najemca

Muszę przyznać, że bardzo przydatny artykuł. Wielokrotnie lokatorzy przejeżdżają się na opłatach za ogrzewanie, choć cena mieszkania wydawała się nie być zbyt wygórowana...

2014-12-22 13:33:57    Jaedong

Faktycznie pompy ciepła to kierunek przyszłościowy, nadal niestety trochę odstrasza wysoki koszt instalacji, ale można go zmniejszyć wybierając instalacje oparte na wymianie typu powietrze-powietrze (tu jest przydatny artykuł na ten temat: link) albo np. mając już wcześniej wykopaną na działce studnię (przy pompach ciepła z dolnym źródłem). Patrząc na to jak wygląda obecna polityka Unii Europejskiej to raczej będą promować odchodzenie od ogrzewania węglem właśnie na rzecz energii odnawialnej.


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro