Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Nowe rozwiązanie dla architektów

BIM - standard przyszłości

2013-05-29  Autor: Tomasz Pałka   Źródło: BIM Point Sp. z o.o.   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Ostatnio często słyszymy o BIM w kontekście projektowania, ale czym naprawdę jest Building Information Modeling i komu może się przydać? Jedni mówią, że BIM to po prostu oprogramowanie do projektowania. Dla innych to wirtualny model budynku lub baza danych o projekcie.

 

 

W rzeczywistości BIM to innowacyjna technologia, zawierająca w sobie wszystkie powyższe możliwości, której istotą jest model 3D budynku. Nie jest to jednak zwykły model geometryczny o estetycznych teksturach - w BIM wszystkie elementy modelu są wirtualnym odzwierciedleniem rzeczywistych części składowych budynku: schodów, okien, ścian, itd. Model, który powstaje zawiera wszelkie istotne informacje już na etapie projektowania - każdy z wirtualnych elementów BIM zawiera szereg istotnych informacji na temat rzeczywistych elementów budynku: wymiary, materiał, cenę, dane osoby odpowiedzialnej za jego wykonanie - możliwości są praktycznie nieograniczone. Dzięki temu możemy również wykonywać analizy energetyczne, akustyczne, określić koszt utrzymania budynku i śledzić jego parametry w perspektywie całego okresu użytkowania.

BIM to technologia OTWARTA (niezależna od oprogramowania), co oznacza, że możliwe jest jednoczesne korzystanie z modelu przez wszystkich uczestników procesu projektowego, np. architektów, konstruktorów, projektantów MEP, czy nawet producentów prefabrykatów niezbędnych do budowy. Praca odbywa się na jednym modelu, a zmiany pojawiają się symultanicznie u wszystkich osób pracujących nad projektem. Wymiana informacji między różnymi programami w BIM odbywa się dzięki zastosowaniu uniwersalnego formatu plików - IFC. Praca w BIM podnosi efektywność procesu projektowego, gwarantuje spójną dokumentację, a dzięki temu, że wszyscy projektanci i branżyści korzystają z tego samego modelu potencjalne błędy eliminowane są już na etapie projektowania. W końcu, korzystanie z BIM to oszczędność dla inwestora nawet na poziomie 10% wartości całej inwestycji.

Wszystko to sprawia, że powszechność korzystania z BIM na świecie wzrasta, czyniąc z niego przyszły standard w projektowaniu.

Projekt przebudowy w BIM?

Szacuje się, że około połowa projektów w terenach miejskich to projekty przebudów, w których pierwszym krokiem jest wykonanie inwentaryzacji. Do tej pory inwentaryzacje były wykonywane w tradycyjny sposób, a model pozwalający na pracę w BIM uzyskiwało się korzystając z dokumentacji 2D dostarczonej w wyniku takiej klasycznej inwentaryzacji. Nowszym rozwiązaniem są skanery 3D, tworzą tzw. chmurę punktów, będącą dokładnym, punktowym odzwierciedleniem budowli. Taka chmura poddana pracochłonnej obróbce w efekcie pozwala na stworzenie bardzo precyzyjnych rysunków 2D, modeli siatkowych bądź bryłowych, lecz bardzo trudne jest wygenerowanie na jej podstawie danych BIM.

Rozwiązanie FlexiJet4Architects pozwala na uzyskanie dokładnego modelu BIM bezpośrednio w wyniku pomiaru. Zyskujemy nie tylko precyzyjny pomiar, ale kompletną dokumentację 3D (oraz 2D) i pełnowartościowy model BIM.

Równoczesny pomiar i modelowanie elementów Wirtualnego Budynku™.

Jak to działa? Rozwiązanie FlexiJet4Architects składa się z urządzenia pomiarowego (umieszczona na statywie głowica obrotowa składająca się z dwóch serwomechanizmów oraz dalmierz laserowy) współpracującego ze specjalnym dodatkiem do popularnego wśród architektów oprogramowania ArchiCAD. Za pomocą urządzenia dokonuje się laserowego pomiaru z dokładnością do 2mm, który jest zamieniany bezpośrednio na model BIM, co pozwala na uzyskanie precyzyjnych i łatwych w obróbce danych.

Budowanie modelu za pomocą FlexiJet4Architects jest analogiczne do modelowania w Archicadzie z tą różnicą, że współrzędne elementów są definiowane poprzez pomiar urządzeniem, a nie kliknięcie myszką. Poprzez Bluetooth FlexiJet przesyła dane bezpośrednio do laptopa. W przeciwieństwie do skanera 3D mierzymy położenie tylko tych punktów, które są istotne dla wymodelowania danego elementu, np. aby określić położenie prostej ściany wystarczy zmierzyć jej wysokość (jeden pomiar) oraz przebieg (dwa pomiary). Prostokątne okno to jeden pomiar dla określenia wpuszczenia okna w ścianę oraz dwa po przekątnej dla zdefiniowania wymiarów. 

Flexijet pozwala także dokonywać pomiarów geometrii terenu. Za pomocą urządzenia w łatwy i szybki sposób można określić jego ukształtowanie oraz położenie kluczowych elementów zagospodarowania na działce. Istotne korzyści z zastosowania tego rozwiązania uzyskuje się również w przypadku inwentaryzowania trudno dostępnych struktur, np. na dużej wysokości, mogą być mierzone z poziomu terenu.

Dzięki wykorzystaniu FlexiJet4Architects w inwentaryzacji, otrzymujemy również spójną wewnętrznie dokumentację, w której każdy rysunek pokazuje dokładnie ten sam model, niezależnie od tego, czy jest to przekrój, rzut czy elewacja, a informacje są łatwo dostępne i można je łatwo wykorzystać na potrzeby różnych analiz.

FlexiJet4Architects jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce i jako jedyne na rynku pozwala na modelowanie informacji o obiekcie w czasie pomiaru, dając w efekcie spójną wewnętrznie dokumentację opartą o model BIM.

Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z rozwiązaniem FlexiJet4A na stronach:

Dystrybutor rozwiązania w Polsce www.wsc.pl >

Inwentaryzacje BIM: bimpoint.pl >

Rozwiązanie FlexiJet4A to:

  • Pomiar i jednoczesne modelowanie modelu BIM

  • Kompletne i spójne informacje o budynku

  • Duża dokładność pomiaru

  • Łatwy pomiar skomplikowanych struktur

  • Modelowanie terenu, wyznaczenia pojedynczych elementów obiektu

Przykład inwentaryzacji: (po kliknięciu powiększenie)

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro