Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie urbanistycznym - prezentacja całego projektu

Informacja Prasowa

2012-07-31  Autor: Rafał Schurma   Źródło: ARCA - Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury, dr inż. arch. Michał Stangel   Kategoria: Konkursy, nagrody

Koncepcja Biura Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA wykonana w ośmioosobowym zespole pod kierownictwem dr Michała Stangla zdobyła pierwsze miejsce w największym w ostatnich latach w Polsce, międzynarodowym konkursie urbanistycznym "Kraków Nowa Huta Przyszłości". Celem konkursu było opracowanie wizji rozwoju obszaru ponad 5 tys. ha. we wschodniej części Krakowa, w której nowe inwestycje łączyłyby się z rewitalizacją obszarów zdegradowanych. W skład zwycięskiego zespołu weszli Michał Stangel, Adam Drobniak, Michał Beim, Adam Polko, Rafał Schurma, Anna Karłowska, Anna Saucha i Maciej Wężykowski.

W zwycięskiej koncepcji zaproponowano wizję rozwoju „Nowego Krakowa” jako zwartej i wielofunkcyjnej struktury miejskiej, która łączyłaby najlepsze elementy tożsamości „starego Krakowa” i możliwości rozwoju miasta odpowiadającego wyzwaniom przyszłości. Zlokalizowanie w bliskiej odległości mieszkań, usług, miejsc pracy i terenów rekreacji stanowi współczesną interpretację gęstej, tradycyjnej struktury miejskiej – takiej jak śródmieście Krakowa. Równocześnie gęsta, zielona struktura płynnie przechodząca od nowego centrum, przez tereny parku naukowo-technologicznego po wielofunkcyjną dzielnicę miejską ma zapewniać wysoką jakość życia i warunki do realizacji równoważonego, lokalnego stylu życia, w tym poruszania się pieszo i rowerem i dostępności terenów zielonych.

Przedstawiona wizja oparta jest o współczesne kierunki rozwoju miast osadzone w wartościach rozwoju zrównoważonego, zintegrowanego, miasta inteligentnego oraz kreatywnego. Czerpie równocześnie z przyszłościowych postulatów rozwoju miejskiego związanych z generowaniem konkurencyjnych, adaptacyjnych struktur miejskich i tworzeniem prężnego społeczno-ekonomicznie miasta –„urban resilience”. Wizja rozwojowa „Nowego Krakowa” osadzona jest na trzech priorytetach rozwoju, tj.: „Zielona i prężna dzielnica biznesu”, „Inteligentna dzielnica mieszkaniowa”, oraz „Udogodnienia dla innowacji i kreatywności”. Zrównoważony rozwój struktury miejskiej łączy się bezpośrednio z dobrostanem mieszkańców, stylem życia, zdrowiem publicznym, wpisując się równocześnie w politykę klimatyczną.

W koncepcji zaproponowano szereg rozwiązań o charakterze wzajemnie wspierających się projektów flagowych, mających tworzyć ofertę inwestycyjną i wyróżnikowe elementy zagospodarowania nowej części miasta, m.in. budynki wysokościowe tworzące „wschodnią bramę do miasta”, centrum kongresowe, muzeum stali czy kompleks wydarzeń plenerowych „Błonia 2.0”. Zaproponowano też strategię zagospodarowania i aktywizacji terenów kombinatu hutniczego Arcelor Mittal.

„Pierwszą nagrodę przyznano za klarowność i trafność koncepcji integrowania struktury funkcjonalnoprzestrzennej oraz za bardzo interesująca propozycję urbanistycznej strategii otwarcia i restrukturyzacji użytkowania terenów zajmowanych przez Hutę” - mówił przewodniczący sądu konkursowego prof. Sławomir Gzell z Politechniki Warszawskiej. Sąd konkursowy podkreślił, że atutem zwycięskiego projektu jest "traktowanie przestrzeni jako cennego i rzadkiego zasobu, a zagęszczenie istniejącej zabudowy autorzy pracy zaproponowali z wrażliwością na charakterystyczne cechy lokalne”. Jak powiedziała zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba: „Konkurs ma charakter studialny. Mamy możliwość wyboru wszystkiego, co najlepsze z poszczególnych prac. Wydaje się, że to, co najważniejsze i najlepsze znajduje się w zwycięskiej pracy” (PAP).

Nagrodzone prace mają być inspiracją do zapisów w opracowywanej aktualnie nowej edycji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa. Wystawa prac konkursowych trwa w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej. Dyskusja pokonkursowa planowana jest za ok. 2 tygodnie. W skład interdyscyplinarnego zespołu projektowego weszli:

dr inż. arch. Michał Stangel - urbanista; właściciel pracowni ARCA, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, stypendysta Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology; doświadczenia urbanistyczne zdobywał m.in. w firmie EDAW w projektach rewitalizacji terenów olimpijskich w Londynie. Autor kilkudziesięciu opracowań urbanistycznych i laureat kilkunastu konkursów.

Dr Adam Drobniak – ekonomista, pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Zakład Zarządzania Projektami Lokalnymi i Regionalnymi, Katedra Badań Strategicznych i Regionalnych. Specjalista w zakresie rozwoju strategicznego; zajmuje się m.in. problematyką „urban resilience” Autor licznych studiów wykonalności, lokalnych planów rewitalizacji, analiz rynku, analiz strategicznych, itp.

Dr Michał Beim – planista przestrzenny, specjalista w zakresie zrównoważonego rozwoju transportu miejskiego, w latach 2009-2011 przebywał na stypendium Fundacji im. Aleksandra von Humboldta w Instytucie Mobilności i Transportu Politechniki w Kaiserslautern, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Dr Adam Polko – ekonomista, adiunkt w Katedrze Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Specjalista z zakresu rewitalizacji miast, gospodarowania nieruchomościami oraz ekonomii miejskich przestrzeni publicznych.

Rafał Schurma, mgr inż. budownictwa i architektury, założyciel i prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w latach 2007-2011 wykładowca na Uniwersytecie Harvarda w magisterskim programie Zarządzania Środowiskowego, członek Rady Programowej PK, Uprawniony architekt, inżynier oraz konsultant LEED, BREEAM, DGNB, właściciel visio | architects and consultants

Arch. Anna Karłowska i arch. Anna Saucha są absolwentkami, a Maciej Wężykowski studentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Materiał o projekcie w TVP > > >

Poniżej cały projekt (po kliknięciu powiększenia w bardzo wysokiej rozdzielczości):

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro