Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

ARCHITEKTURA ŚWIATŁA DZIENNEGO - konkurs

II edycja konkursu o nagrodę im. M. Nowickiego

2007-10-18  Autor: [KK]   Źródło: Architektura & Biznes   Kategoria: Konkursy, nagrody

Światło konstytuuje formę architektoniczną. To na pozór banalne stwierdzenie uzmysławia nam jak ważnym, jakkolwiek nie zawsze docenianym elementem kreacji dysponuje projektant, a zarazem jak wielka w związku z tym spoczywa na nim odpowiedzialność.

Edycja 2008 – Architektura światła

Światło konstytuuje formę architektoniczną. To na pozór banalne stwierdzenie uzmysławia nam jak ważnym, jakkolwiek nie zawsze docenianym elementem kreacji dysponuje projektant, a zarazem jak wielka w związku z tym spoczywa na nim odpowiedzialność.

Zmaganie ze światłem wpisane jest w proces twórczy. Posiada wiele aspektów. Dotyczy m.in. lokalizacji budynku, kształtowania bryły czy dyspozycji pomieszczeń. Przy pomocy skorupy budynku architekt dzieli przestrzeń na wewnętrzną i zewnętrzną, a następnie poddaje tę drugą artystycznej reglamentacji – poprzez wycinane w skorupie otwory. Ich lokalizacja, wielkość, oprawa oraz sposób przeszklenia sprawiają, że wewnętrzna przestrzeń uwodzi, przyciąga, zaprasza do jej odkrywania.

Poza estetycznym walorem, niewątpliwie najbardziej spektakularnym, światło w sposób istotny kształtuje jakość i charakter naszego życia, jest podstawowym czynnikiem warunkującym zdrowie psychiczne i fizyczne. Naturalne światło współtworzy także nastrój przestrzeni, w których przebywamy, a umiejętność kontrolowania parametrów oświetlenia pozwala pożądany nastrój kreować.

Światło jest również nieocenionym sprzymierzeńcem w architektonicznych poszukiwaniach rozwiązań ekologicznych. Świadome kształtowanie wnętrz budynków, bazujące na optymalnym wykorzystaniu naturalnego oświetlenia, ale również zastosowanie alternatywnych źródeł energii, w tym przypadku promieniowania słonecznego, w sposób istotny wpływają na jakość środowiska, w którym żyjemy.

Druga edycja konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego, przyznawana za innowacyjne rozwiązania w architekturze polskiej, będzie miała za zadanie wyłonić najciekawsze realizacje,w których projektanci wykorzystali światło jako istotny element wpływający na jakość, a co za tym idzie, odbiór tworzonej architektury. Architektury nie tylko poprawnej oraz przyjaznej i dla użytkownika, i dla postronnego obserwatora, ale także intrygującej, poszukującej, nie pozostawiającej nas obojętnymi na jej walory.

******************************************************

Konkurs pod hasłem

„Nagroda im. Macieja Nowickiego” przyznawana za realizacje stanowiące istotny wkład w rozwój współczesnej myśli architektonicznej w Polsce.
ARCHITEKTURA ŚWIATŁA DZIENNEGO

Konkurs: coroczny, ogólnopolski, architektoniczny

Organizatorzy:

  • Firma Wydawniczo-Reklamowa RAM Sp. z o.o.

  • Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.

Sponsorem głównym Konkursu jest Firma VELUX Polska Sp. z o.o.07/regulamin_nowicki2.doc

Nagrody:

Nagroda przyznawana za szczególny wkład w rozwój polskiej architektury za innowacyjność w architekturze, zachęcająca architektów do wysiłków skierowanych na doskonalenie swoich umiejętności twórczych, co w praktyce przekładałoby się na polepszenie jakości estetycznej otaczającej nas rzeczywistości architektonicznej.

Nagroda I 10.000 zł

Nagroda II 8.000 zł

Nagroda III 5.000 zł

Nagroda studencka 2.000 zł

Regulamin konkursu w pliku .doc > > >

Regulamin konkursu w pliku .pdf > > >

******************************************************

 

"W bezustannej walce o sukces pracy przebłyskuje jakaś nie skrystalizowana myśl, że jeśli się go osiągnie, to zmieni on wszystkie zasadnicze sprawy, które człowiekowi daleko bardziej leżą na sercu niż powodzenie zawodowe" *

 

Powyższa myśl Macieja Nowickiego, symptomatyczna dla losów samego autora, towarzyszyła zarówno wielopłaszczyznowej praktyce zawodowej architekta, jak i jego życiu prywatnemu. I rzeczywiście, na płaszczyźnie zawodowej architekt nie odniósł sukcesu w obecnym rozumieniu tego słowa. Do historii architektury współczesnej wpisał się tylko jednym dziełem, wzniesionym już po jego śmierci – halą w Raleigh w Północnej Karolinie, tzw. Paraboleum (1950-1953), zaprojektowanym wraz z Williamem Henley Deitrickiem i konstruktorem Fredem Severudem. Pozostawił natomiast wiele wybitnych, niezrealizowanych projektów, wśród których na szczególną uwagę zasługują: śródmieście Warszawy (1945), szkic koncepcyjny gmachu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku (1947), szkice koncepcyjne Uniwersytetu w Brandeis dla Eero Saarinena (1949), supermarket w Kalifornii (1950), miasto Chandigarh, wraz z Albertem Mayerem i Julianem Hill Whittlessey'em (1950).

Pomimo że Paraboleum, pionierskie pod względem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, zyskało szerokie międzynarodowe uznanie, a jej współautor zajął czołowe miejsce w panteonie twórców architektury II połowy XX wieku, osoba Macieja Nowickiego została zapamiętana przez przyjaciół, współpracowników i uczniów, przede wszystkim jako architekt-humanista, oddany swojej pracy i wierzący w jej nierozerwalną więź z życiem i człowiekiem.

Podejmując decyzję o ustanowieniu architektonicznej nagrody, która będzie przyznawana zarówno za wybitne osiągnięcia projektowe, jak i realizacje stanowiące istotny wkład w rozwój współczesnej myśli architektonicznej w Polsce, jako jej inicjatorzy – Firma Wydawniczo-Reklamowa RAM Sp. z o.o. (wydawca miesięcznika „Architektura & Biznes”) oraz Dyrekcja Międzynarodowych Targów Poznańskich – postanowiliśmy nazwać ją imieniem Macieja Nowickiego.

Przywołując pamięć wspaniałego człowieka oraz architekta pragniemy – poprzez wybór kandydatów do nagrody – wyróżniać projekty i realizacje, które ze względu na swą innowacyjność wyprzedzają czas, w którym powstały, a jednocześnie uwzględniają i afirmują człowieka jako podmiot tworzonej architektury.

Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę na różnorodność i wielowątkowość polskiej myśli architektonicznej, zaprezentować ją szerokiemu forum, sprowokować dyskusje i polemiki, które, mamy nadzieję, przysłużą się jej rozwojowi.

* Tadeusz Barucki, Maciej Nowicki, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1986.

 

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro