Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

THE NIGHTMARE OF PARTICIPATION - w najbliższy poniedziałek!

Co to jest architektura? Wykład Markus Miessen 6 grudnia 2010 - Patronat W-A.p

2010-11-30  Autor: Adam Budak, [KK]   Źródło: własne, organizator, Muzeum manggha   Kategoria: Patronaty

W najbliższy poniedziałek - 6 grudnia odbędzie się ostatni w tym roku wykład z cyklu 'Co to jest Architektura?' - Markus Miessen 'THE NIGHTMARE OF PARTICIPATION'. Welcome to Harmonistan! W ciągu ostatniej dekady pojęcie “współuczestnictwo” zostało wielokrotnie nadużyte. W sytuacji kiedy wszyscy zamienili się w uczestników, zwykle pozbawione krytyki, neutralne i romantyczne rozumienie tego słowa stało się przerażające.

Zaopatrzone w nostalgiczną wartość, poczucie solidarności i polityczna poprawność, “współuczestnictwo” zostało przejęte przez polityków, uciekających od odpowiedzialności. Wykład Markusa Miessena “Koszmar Współuczestnictwa” poświęcony jest trzeciej części autorskiej trylogii (wcześniejsze części to “Did Someone Say Participate?” oraz “The Violence of Partcipation”), której bohaterem jest “niezależny praktyk”, “niezainteresowany outsider”, “nie usprawiedliwiony uczestnik”, nieograniczony żadnym istniejącym protokołem, postać, która wkracza na scenę akcji z niczym innym jak tylko twórczym umysłem i chęcią zmiany. Miessen proponuje konieczność nagłego odwrócenia pojęcia “współuczestnictwa” w stronę modelu, który lokuje się poza metoda konsensusu. Odchodząc od roli “współuczestnictwa” jako zbawiciela politycznej walki, Miessen zastanawia się nad granicami i pułapkami prawdziwych motywacji “współuczestnictwa”. Zamiast domagania się nowego pokolenia mediatorów, definiuje on konflikt jako aktywna i skuteczna sile. “The Nightmare of Participation” jest wezwaniem do konfliktowego “współuczestnictwa” – określanego nie jako proces, do którego wszyscy są “zaproszeni”, lecz raczej jako sposób działania bez nakazu, jako niezaproszony intruz: to wymuszony dostęp to wiedzy, która w ten sposób korzysta z nowego, zewnętrznego źródła myślenia. Czasami należy za wszelką cenę ominąć demokrację… 

6 grudnia, godzina 18.00

Markus Miessen

THE NIGHTMARE OF PARTICIPATION

Potwierdź udział w wykładzie na FACEBOOK > > >

Markus Miessen (1978, Bonn), architekt, badacz i pisarz, dyrektor Studio Miessen (założona w 2002 roku, oparta na współpracy agencja strategii przestrzennych i kulturowej analizy, skoncentrowana na badaniach, edukacji i dizajnie). Markus Miessen jest także partnerem berlińskiego studia architektonicznego nOffice (założonego w 2007 roku wraz z Ralfem Pflugfelderem i Magnusem Nilssonem), rozwijającego praktykę na pograniczu krytycznej architektury, interwencji urbanistycznej i świata sztuki. nOffice zrealizował m.in. pawilon dla Lyon Biennale (2007), architekturę wystawy dla Max Wigram Gallery podczas targów sztuki Frieze w Londynie (2006) oraz podróżującą architekturę międzynarodowej wystawy zainicjowanej przez Credit Suisse. Obecnie nOffice pracuje m.in. nad archiwum szwajcarskiego kuratora sztuki współczesnej, Hansa Ulricha Obrista, Centrum Kulturalnym Akil, Niezależnym Kinoteatrem w Dubaju, a także Ogilvie i Tyroller House w Niemczech oraz nad rocznym procesem przekształcającym przestrzenie wystawowe Arnolfini, galerii sztuki w Bristolu. Ponadto biuro nOffice jest konsultantem masterplanu 50-cio hektarowej wioski w Brazylii oraz autorem budynku Mediateki jako głównego publicznego komponentu tego terenu. nOffice jest też projektantem pawilonu Krome Gallery for Art and Architecture w Berlinie (2008-2010) oraz urbanistycznej interwencji w ramach Performa Biennale w Nowym Jorku (2009). nOffice obecnie pracuje nad 20-letnim planem dotyczącym przyszłości Berlina. Biuro bierze obecnie udział w Manifesta 8 w Hiszpanii oraz właśnie ukończyło budowę willi w Szwecji.

Markus Miessen jest autorem i koautorem wielu publikacji, miedzy innymi, „Spaces of Uncertainty“ (2002), „Did Someone Say Participate?“ (2006), „With/Without – Spatial Products, Practices and Politics in the Middle East“ (2007), „The Violence of Participation“ (2007), „Institution Building – Artists, Curators, Architects, and the Struggle for Space“ (2009), „When Economies Become Form“ (2009), a także wydawcą i autorem tekstów w wielu fachowych pismach z pogranicza sztuki, architektury i szeroko rozumianej praktyki kultury i polityki. Miessen wykładał na wielu prestiżowych uczelniach, od Architectural Association (Londyn) po Columbia University (Nowy Jork), Royal College of Art (Londyn), Berlage Institute i MIT (Boston). Obecnie jest profesorem architektury, dizajnu wystawowego i praktyki kuratorskiej w Hochschule für Gestaltung w Karlsruhe. Miessen jest także konsultantem European Kunsthalle (Kolonia), the Serpentine Gallery w Londynie (gdzie bada partycypacyjne strategie mieszkaniowe i habitat dla starszych osób) oraz interdyscyplinarnego szwajcarskiego think tank W.I.R.E. Jest on też dyrektorem AA Winter School Middle East (Dubai) oraz gościnnym profesorem w Shiraz (Iran). Jego prace były wystawiane m.in. w Aedes Gallery (Berlin) a także w Lyon Biennale i Rotterdam Biennale. Miessen ukonczył Architectural Association, London Consortium oraz Goldsmiths (PhD at the Centre for Research Architecture). Jego najnowsza publikacja to „The Nightmare of Participation“ (2010).

Markus Miessen zredagował m.in. tom esejów „ECE East Coast Europe“ (2008), oparty na projekcie zainicjowanym podczas słoweńskiej prezydencji w Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Roku Interkulturalnego Dialogu, we współpracy ze School of Missing Studies prowadzonej przez architekta, Srdjana Jovanovica Weissa. To seria wywiadów z politykami, artystami i architektami, krytykami sztuki i kuratorami na temat tożsamości i kondycji Europy (a zwłaszcza jej peryferii), jej możliwych i niemożliwych granic oraz jej spójności, przeprowadzonych przez Markusa Miessena, który także załączył w tej publikacji opracowany przez siebie „niepełny słownik przyszłości Europy“. „Spaces of Uncertainty“ (wraz z Kenny Cupers), 2002, to analiza przestrzeni publicznej (a zwłaszcza jej marginalnych aspektów), a także fotograficzne studium berlińskiej przestrzeni urbanistycznej (jako pejzaż nałożonych na siebie ideologii). „Did Someone Say Participate?“ (wydana wraz z Shumonem Basarem), 2004, to atlas praktyki przestrzeni lub innymi słowy, raport z frontu kulturowego aktywizmu, składający się z przestrzennych praktyk, które aktywnie przemieszczają się między sąsiednimi bądź obcymi dziedzinami wiedzy (z udziałem, m. in., Francois Roche R&Sie(n)/Pierre Huyghe, Hans Ulrich Obrist, Armin Linke, Bas Princen, Johanna Billing, Peter Weibel, Eyal Weizman). W 2008 „Did Someone Say Participate“ została uznana przez brytyjską gazetę „The Independent“ za jedną z 10-ciu najlepszych książek o architekturze wszech czasów. „The Violence of Participation“ (2007) to kolejna próba analizy Europy: czy Europa to miejsce, przestrzeń czy czasowa wspólnota interesów? Jako polityczna przestrzeń, Europa jest w takim samym stopniu oparta na konflikcie, jak jej kwestionowana konstytucja. To konstrukcja, która wciąż jest negocjowana, a jej tęsknota za architekturą strategicznych spotkań koresponduje ze wzrastającą ekonomiczną siłą prywatnego sektora. Ta książka to przedłużenie dyskursywnej przestrzeni, wygenerowanej w ramach Biennale w Lyon (2007). Tutaj, Miessen zebrał heterogeniczną grupę interlokutorów (m.in. Chantal Mouffe and Nicolaus Hirsch) do rozmów na temat alternatywnych wersji uczestnictwa, oraz niekonsekwencji między demokratycznymi koncepcjami i kondycja współczesnej Europy.

zulumike.net

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej
ul. M. Konopnickiej 26; Kraków
tel.: (012) 267 27 03, 267 37 53
www.manggha.krakow.pl

Patronat Medialny: Architektura & Biznes, Portal W-A.pl

 

Wasze opinie

2010-12-02 16:58:39    frm

niezły kozak ten gostek. trzeba się wybrać do manghi:-)


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro