Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Zaproszenie na wystawę Carlo Scarpa w Krakowie

Patronat W-A.pl - cykl wykładów 'Co to jest architektura?'

2010-03-13  Autor: Katarzyna Nowak, manggha, fot. Andrzej Janikowski   Źródło: Manggha Muzeum   Kategoria: Patronaty

Zapraszamy na wystawę Carlo Scarpa ('Carlo Scarpa przestrzeń mieszkalna', 'Carlo Scarpa projekty dla teatru') w Muzeum 'mangha' w Krakowie zorganizowaną przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej 'manggha' oraz Fundację Kyoto-Kraków.

Carlo Scarpa (Wenecja 1906 – Sendai 1978), wykładowca architektury, współpracujący z Biennale w Wenecji, jest jedną z najbardziej wszechstronnych i znaczących postaci w architekturze dwudziestego wieku.

Jego studia projektowe obejmują różnorodne dziedziny, od budynków mieszkalnych do pomieszczeń muzealnych, od aranżacji wystaw do designu.

Wystawy prezentowane będą w prestiżowym Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zaprojektowanym przez architekta Arata Isozaki. Muzeum powstało zostało przed piętnastu laty ze specjalnego funduszu, stworzonego przez reżysera Andrzeja Wajdę, przy wsparciu żony, Krystyny Zachwatowicz, który powstał dzięki przeznaczeniu na ten cel całości nagrody Kyoto, przyznanej Andrzejowi Wajdzie za osiągnięcia artystyczne. Dziś Muzeum Manggha na trwale wpisane jest w krajobraz kulturalny miasta. Oprócz stałej wystawy organizuje również wystawy czasowe i prowadzi kursy języka japońskiego.

 PRZESTRZEŃ MIESZKALNA

Wystawa przedstawia wybrane projekty i rysunki związane z tematyką mieszkania, przechowywane w Centrum Carlo Scarpy w Treviso, zgromadzone w archiwum kolekcji MAXXI Architektura, w Muzeum Narodowym Sztuk XXI wieku w Rzymie, ostatnio rozbudowanym, którego inauguracja została zaplanowana na maj 2010 r.

Pomiędzy latami 30. a 60. architekt opracował serię projektów mało znanych, lecz stanowiących podstawę do zrozumienia jego badań projektowych nad przestrzenią mieszkalną.

PROJEKTY DLA TEATRU

Pierwszy raz zostaną pokazane szerszej publiczności nigdy niezrealizowane projekty pomieszczeń teatralnych, opracowane przez Carlo Scarpę w latach 1927 – 1970: Projekt Teatru Wspólnoty z 1927 r., Aranżacja Teatru Rossini w Wenecji z 1937 r., Projekt Teatru Carlo Felice w Genui z 1963 r. i Projekt Teatru Wspólnoty w Vicenzy z 1970 r. Te przykłady ukazują aktualność dzieł Carla Scarpy i jego ukierunkowanie na dialog ze sztuką teatralną, traktowaną jako żywy podmiot, łączący w sobie inne sztuki: muzykę, prozę, teatr i przestrzeń architektoniczną. Konsekwencją tego jest połączenie krańcowo różnych materiałów, a brak rysunków technicznych rekompensowany jest bogactwem form i oryginalnością prezentowanych pomysłów.

Szkice, początkowo wykonane grafitem, kolorowymi kredkami czy węglem na kartach szkicownika, ukazują niezwykłą zdolność Scarpy do zagospodarowywania przestrzeni i przedstawienia jej w sposób profesjonalny dzięki gruntownej znajomości środków graficznych.

Prezentowane projekty obejmują domy i wille realizowane dla klientów z regionu Veneto, jak np.: casa Sacerdoti, casa Pelizzari, Villa Zoppas, Villa Veritti, kompleksy apartamentów w Padwie i Feltre, wystrój Yacht Asta i Hotelu Bauer w Wenecji.
Obie wystawy są owocem analitycznej inwentaryzacji, informatyzacji zbiorów oraz prac renowacyjnych przeprowadzonych przez MAXXI – Centrum Archiwów Architektury, promowanych przez Komitet, zajmujący się upowszechnianiem twórczości Carla Scarpy i finansowanych przez region Veneto.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha

ul. M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków
tel. ; fax. 0-12 267 40 79
e-mail: muzeum@manggha.krakow.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro