Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Google - misja funkcjonalność

Office & Facility prezentuje

2009-12-30  Autor: Tekst: Izabela Kamińska   Źródło: Office & Facility   Kategoria: Projekty i realizacje

Google to dynamicznie działająca i kreatywna firma, otwarta na nowe wyzwania i innowacyjne projekty. Jej aktywność związana jest z branżą internetową. Powstała w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko podbiła świat. Główna siedziba Google znajduje się w Mountain View w Kalifornii. Koncern posiada kilkadziesiąt oddziałów na całym świecie, a jednym z nich jest centrum innowacji we Wrocławiu.

Elementarne założenia

Biuro we Wrocławiu działa w obszarze Online Sales Operations dla kilku krajów rynku EMEA, włączając Polskę, Niemcy, Francję i Rosję. Google współpracuje stąd z szeregiem firm europejskich, pomagając optymalizować internetowe kampanie marketingowe użytkowników serwisu Google AdWords. Firma zatrudnia we Wrocławiu osoby wyjątkowe, doskonale wykształcone, władające wieloma językami, wyróżniające się doświadczeniem, zainteresowaniami, osiągnięciami na różnych polach, oraz po prostu „googley”.

Placówka działa online – obsługuje klientów z całej Europy, w takich językach jak polski, angielski, niemiecki, francuski, czeski, słowacki, rosyjski, holenderski, ukraiński – około trzydziestu procent pracujących tu osób to obcokrajowcy, z których 90% studiowało w więcej niż jednym kraju. By tak różnorodna grupa Google mogła czuć się w pełni doceniona, by mogła pracować w komfortowych warunkach sprzyjających kreatywności, stworzono biuro o wysokim standardzie, w pełni odpowiadające na potrzeby firmy, stawiające na innowacyjność i ciekawe rozwiązania, a przede wszystkim – funkcjonalne.



Google loco

Wrocław jest miastem o wielkim potencjale, ciekawie usytuowanym, skomunikowanym, dbającym o rozwój kulturalny. Nikogo nie zdziwił fakt zlokalizowania właśnie w tym miejscu kolejnej placówki Google. W biurowcu Bema Plaza, sąsiadującym ze Starym Miastem i rzeką Odrą, zajmuje ona ponad 2600 metrów kwadratowych.

Siedziby Google na całym świecie posiadają elementy wystroju nawiązujące do miejsc, w których są zlokalizowane. W przypadku centrum we Wrocławiu projektanci zainspirowali się kamiennymi, popękanymi chodnikami oraz płynącą w pobliżu Odrą. Za pomocą wykładzin firmy MILIKEN, naśladujących struktury kamienia i wody, odwzorowano te elementy we wnętrzu biura. Desenie przypominające kamienny trotuar umieszczono we wszystkich przestrzeniach komunikacji wewnętrznej, natomiast w strefach rekreacyjnych zastosowano wykładzinę z motywem płynącej wody.


Niemożliwe staje się możliwe

Ogromna kreatywność, ciekawe portfolio, umiejętność słuchania i wyciągania wniosków – te atuty Przemysława Stopy i jego współpracowników z biura Massive Design sprawiły, że zespół projektowy został zaproszony do tworzenia projektu siedziby Google. Projektanci wnętrz bardzo szybko zrozumieli specyfikę firmy. Już koncepcyjne pomysły okazały się trafione i uzyskały aprobatę inwestora. Ze strony Google nad projektem i jego realizacją czuwał zespół projektowy z udziałem Anny Rajkowskiej – facilities managera, oraz  Joe Borretta – szefa projektu ze strony real estate. Całe przedsięwzięcie, ze względu na dużą przestrzeń i przywiązanie do szczegółów, było niezwykle pracochłonne i złożone, wiązało się z wieloma spotkaniami koordynacyjnymi, rozwiązywaniem kolejnych pojawiających się problemów i dokonywaniem niezbędnych zmian.

 

Uporządkowana struktura

Biuro posiada otwarty układ z wyraźnym strefowaniem. Przestrzeń podzielono na powierzchnię recepcyjną, konferencyjną, biurową oraz rekreacyjno-socjalną. We wszystkich pomieszczeniach istnieje możliwość kreatywnej pracy, spotkań, relaksu, spożywania posiłków, a także korzystania z rozrywki. Te strefy są wspólne i dostępne dla wszystkich.

Strefa biurowa jest strukturą open space. Zrezygnowano z prywatnych gabinetów na rzecz nielicznych miejsc odseparowanych, takich jak budki telefoniczne, pozwalające na prowadzenie telekonferencji, i print cornery – zaplecza biurowe przeznaczone na kopiarki, niszczarki oraz materiały biurowe. Taki układ związany jest z systemem pracy i atmosferą panującą w Google. W firmie nikt nie jest wyróżniany, dyrekcja również pracuje w wolnej przestrzeni, posiada stanowiska pracy w obrębie open space. Spotkania i szkolenia odbywają się w salach konferencyjnych wyposażonych w najwyższej jakości sprzęt telekonferencyjny i systemy audio niezbędne do komunikacji z pracownikami i użytkownikami z innych krajów.

 

Tożsamość wizualna

Jednym z założeń funkcjonowania firmy są elementy budujące i określające jej wizerunek. W dużym stopniu wpływają one na rozpoznawalność i konkurencyjność marki. Wrocławskie biuro już od progu wita niezwykłą recepcją silnie związaną z brandingiem firmy. Lada w formie walca w pozycji horyzontalnej, złożonego z kolorowych segmentów, w pewien sposób charakteryzuje korporację. W całej przestrzeni pojawiają się gadżety, kolory i materiały mówiące o specyfice i obszarze działalności Google

 

Kolektywnie

Na sukces tego miejsca złożyła się praca wielu osób. Efekt końcowy jest dziełem projektantów, steering committee Google i wykonawców. Ta przestrzeń została stworzona głównie dla jej użytkowników, dlatego wzięto pod uwagę również ich opinie i spostrzeżenia. Każdy pracownik mógł dowolnie ozdobić swoje stanowisko zdjęciami, roślinami, gadżetami... Taki zabieg podkreśla indywidualność pracujących tu osób, personalizuje miejsce pracy i wprowadza do siedziby firmy przyjemną, domową atmosferę. Pracownicy są również autorami nazw sal konferencyjnych. W drodze konkursu wybrali zabawne imiona postaci z różnych kreskówek: spotkania odbywają się w „Muchomorku”, „Plastusiu”, „Kolargolu”, „Rumcajsie”…

 

Komfort dla wszystkich

Firma Google słynie z przyjaznego klimatu pracy, a także dużej troski o pracowników. Wyraża to przede wszystkim strefa rekreacyjno-socjalna. Mikrokuchenki, stołówka, chillout roomy i pokój masażu są do pełnej dyspozycji wszystkich pracowników, co wpływa na ich dobre samopoczucie, integrację, a także stały przepływ informacji. Tutaj każda przestrzeń jest bardzo ważna i posiada wyjątkowy charakter. Życie toczy się we wszystkich zakątkach biura, a bezprzewodowy dostęp do internetu pozwala pracować w dowolnym miejscu budynku.

 

Części mobilne

Większość mebli w Google stanowią gotowe systemy. Steering committee, w porozumieniu z projektantami, wybrał ciekawe, funkcjonalne, a przede wszystkim ergonomiczne rozwiązania. W open space zastosowano modułowe biurka firmy BN Office Solution, spółki należącej do Grupy Nowy Styl, które stworzyły odpowiednie konfiguracje stanowisk pracy. W Google często dokonywane są reorganizacje, aby każdy miał możliwość pracowania w najodpowiedniejszej dla niego części biura, dlatego zastosowane konstrukcje musiały być elastyczne, umożliwiające kompletną i spójną aranżację, a także odporne na przemeblowania. Większość dnia pracownicy spędzają przy komputerach, dlatego priorytetową kwestią były wygodne, dostosowujące się do sylwetki fotele biurowe Human Scale.

Liczne miejsca relaksu zagospodarowano Fatboyami, pufami Budda Bags, kolorowymi piłkami oraz wygodnymi kanapami od Kron International. Te elementy idealnie harmonizują z wnętrzem swoim fasonem, kolorem oraz formą.

Nietypowe elementy, jak lada recepcyjna przypominająca kolorowy drops, wykonana z lakierowanego mdf, oraz sześcioelementowe siedziska wyrastające wokół słupów w lobby, są autorskimi projektami Przemysława Stopy, stworzonymi specjalnie na potrzeby tego miejsca.

Jasno, jaśniej…

Największym atutem biura jest duża ilość naturalnego światła przenikającego do wnętrza dzięki szklanej elewacji. Promienie słoneczne docierają do większości stanowisk pracowniczych w open space. Dzięki zastosowaniu przezroczystych ścianek działowych, częściowo przenikają także do sal konferencyjnych.

Projektanci zrezygnowali z drogich, designerskich opraw znanych producentów. Znaczna część tej przestrzeni biurowej jest otwarta, dlatego zastosowano w niej standardowe, rastrowe oprawy świetlówkowe dające dużo światła. W recepcji oraz e-chat roomie również użyto prostych rozwiązań, ale wchodzących w skład niezwykłych układów, które zaowocowały ciekawym wyglądem sufitów.

 

Akustyka

Problemem dzisiejszych biur jest hałas, który powoduje złe samopoczucie i obniżenie wydajności pracowników. Temu zagadnieniu poświęcono w Google wiele uwagi. Dzięki odpowiedniemu podzieleniu i zagospodarowaniu wnętrza, zastosowaniu wykładzin podłogowych o wysokich parametrach akustycznych, odpowiednio dobranych rolet okiennych oraz ścianek gipsowo-kartonowych z dużą ilością wełny mineralnej, mimo że w biurze pracuje ponad sto osób, jest naprawdę cicho. Sale konferencyjne, w których prowadzone są rozmowy, oddzielono podwójnymi ściankami działowymi ESPES systemu HOYEZ, który zapewnia doskonałą izolację akustyczną. Ważne jest także edukowanie pracowników w kwestii zasad odpowiedniego zachowania w przestrzeni open space. Rozmowy telefoniczne prowadzone są często w wydzielonych do tego miejscach, muzyki słucha się przez słuchawki, a wspólne gwarne posiłki spożywane są w przeznaczonej do tego stołówce lub w mikrokuchenkach.

Vivat Zieloni!

Na terenie biura podejmowane są różne inicjatywy wynikające z troski o środowisko i przypominające o konieczności przestrzegania podstawowych zasad ochrony przyrody. Działa stowarzyszenie greencommittee, zrzeszające ludzi wrażliwych na piękno naturalnego świata. W kilku miejscach biura umieszczono kosze służące do segregacji śmieci, a także pojemniki na zużyte baterie. Drukuje się niewiele. Wszyscy pracownicy pamiętają o dwustronnych wydrukach, mających na celu ograniczenie zużycia papieru. W mikrokuchenkach zamontowano urządzenia na wodę oraz ekspresy do kawy i herbaty, aby można było zrezygnować z plastikowych butelek i kubków. We wnętrzu i na tarasie umieszczono dużo roślin zielonych.

 

Bilans energetyczny

Korporacja zdecydowała się na zastosowanie prostych rozwiązań i podstawowych materiałów. Zrezygnowano z ciężkiego kamienia, drewna, fornirów, aluminium i stali nierdzewnej na rzecz wykładzin, grafik, kolorowych ścianek gipsowych oraz szklanych ścianek działowych. Użycie takich materiałów, ich ciekawe zestawienie i nietypowe zastosowanie, dało wiele możliwości, o czym świadczy doskonały efekt końcowy.

Google zajmuje biuro przy ulicy Bema od stycznia 2008 roku, które dotychczas sprawdza się w stu procentach. Pracownicy i goście doceniają panujący w nim klimat, design, lekkość, jakość materiału i wykonania. Układ stref i pomieszczeń w obrębie siedziby daje również możliwość powiększania i modyfikowania aktualnie zajmowanej powierzchni.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Projekty i realizacje

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

2021-10-11

Założona przez światowej sławy scenografa pracownia Boris Kudlička with Partners przekształciła ponad stuletnią… »

Scandale Royal Resto & Vodka House

2021-09-22

Scandale Royal Resto & Vodka House to miejsce, w którym z dbałością o każdy szczegół… »

Apartament Botanica – przyjazna przestrzeń z wyjątkowymi sufitami.

2021-05-20

Stęsknieni lata, wakacji, szumu morza i ciepłego piasku plaży, zabieramy Państwa do Gdańska do Apartamentu… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro